Noć knjige 2021. u Pakracu

Dragi svi,

i ove godine Noć knjige, manifestacija kojom se u svim hrvatskim knjižnicama u nešto drugačijem radnom vremenu i neformalnijem okruženju promiče vrijednost i važnost knjige i čitanja za razvoj pojedinca, ali i društva u cjelini – održat će se i u našoj pakračkoj Gradskoj knjižnici.
Kada govorimo o knjigama, volimo ih isticati kao riznice znanja, vrelo zanimljivih priča i inspiracije. No snaga pisane riječi očituje se i u njezinoj sposobnosti da utječe na nas, mijenja naš doživljaj svijeta i sebe samih, omogućuje nam susret s „drugim“, nepoznatim, razvija empatiju i suosjećanje.
U Noći knjige 2021. stoga vas potičemo da razmišljate o ljekovitim moćima knjiga – u razdobljima društvenih i intimnih kriza, kada im se okrećemo tražeći odgovor na pitanja koja nas muče. Katkad će odgovori koje u njima pronađemo biti utješni, katkad uznemirujući, a neki će sigurno i duboko protresti naša temeljna uvjerenja.
Veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski, kojem ove godine proslavljamo 200. obljetnicu rođenja i 140. obljetnicu smrti, u baštinu nam je ostavio sljedeću misao: Kada je bogatstvo izgubljeno – ništa nije izgubljeno, kada je zdravlje izgubljeno – skoro sve je izgubljeno. Mogu li nam, i kako, knjige pomoći u održavanju zdravlja pojedinca i društva? Koje bismo knjige kao lijek „prepisali“ sebi i drugima – i zašto? Može li se svakom vremenu preporučiti neka knjiga kao lijek? Koju bismo literaturu ponudili kao spas vremenu u kojem danas živimo?

Nažalost, epidemiološka situacija i dalje nam nije u potpunosti naklonjena, no u odnosu na prošlu godinu, kad smo cjelokupni program preselili u online okruženje, ove godine ćemo se družiti u prostoru knjižnice. Naravno, u manjem broju i uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera.
Dio našeg programa bit će dostupan online, a dio će se odvijati upravo u knjižnici, tijekom drugačijeg radnog vremena – naime, knjižnica će biti otvorena od 14 do 22 sata.

• od 18 sati, uz obavezne prethodne prijave, održat ćemo pričaonicu i radionicu za djecu u dobi od 5 do 9 godina
  • u 19 sati Ivana Marin, mag. psych i dugogodišnja volonterka i suradnica naše knjižnice, predstavit će naš zajednički projekt “Biblioterapija za djecu : čitamo, otkrivamo, osjećamo” koji planiramo realizirati tijekom ove 2021. godine i nastaviti i u budućnosti
  • u 20 h održat će se mala svečanost dodjele nagrada našim NAJ čitateljima u 2020. godini u kategorijama PREDŠKOLCI, OSNOVNA ŠKOLA, SREDNJA ŠKOLA, ODRASLI, UMIROVLJENICI i OBITELJSKA
  • tijekom cijele večeri svi naši zaboravni korisnici moći će vratiti knjige bez naplate zakasnine, a omogućit ćemo i besplatni upis svim NOVIM korisnicima
  • u prostoru knjižnice bit će dostupna i Mala knjižna ljekarna – posebno osmišljen i uređen prostor u kojemu će svi posjetitelji moći pronaći svoju dozu čitateljske “terapije”, uz veliku podršku i pomoć Ljekarne Prohaska Tome i Muzeja grada Pakraca, koji su nam posudili velik broj ljekarničkih predmeta i inventara
  • u online okruženju bit će nekoliko nagradnih igara, a predstavit ćemo i digitalnu brošuricu naziva Ljekovite priče Čitateljskog kluba GKP – sve na Facebook stranici naše knjižnice

Nadamo se kako je sve ovo dovoljno razloga da prošećete i dođete nas posjetiti 23.4., petak, u vremenu od 14 do 22 h i doživite knjižnicu u pomalo drugačijem ambijentu. Zavirite u svoje kućne, školske, institucionalne apoteke i u njima potražite ljekovitu literaturu. Svojim angažmanom u Noći knjige 2021. pomozite nam da dokažemo tvrdnju kako zdravlje nije samo odsustvo bolesti već i prisustvo knjiga u našem životu!

Vidimo se u knjižnici!